Vysoká škola – áno alebo nie?
Práve si zmaturoval a netušíš, čo ďalej. Dať sa na štúdium vysokej školy alebo nie? Čo je lepšie? Začať hneď pracovať, mať príjem, nebyť už viac závislý na svojich rodičoch alebo pokračovať v zdokonaľovaní seba samého v konkrétnom odbore a do praxe sa vrhnúť až za päť či šesť rokov? Poďme sa pozrieť, čo vysokou školou človek získa a čo stratí.
- Titul ti zaručí lepšiu prácu – Omyl!Titul sám o sebe ti vo všeobecnosti ti nezaručí nič. Ide o to, aký titul budeš mať a aký odbor vyštuduješ. Pokiaľ si ten šťastlivec, ktorý presne vie čo ho baví a čomu sa v živote chce venovať tak áno – odmakať si päť rokov štúdia je tá správna cesta. Hovoríme však o povolaniach ako stavebný inžinier, doktor, právnik a podobné, ktoré si vyžadujú vysokú školu. Ísť študovať sociálnu prácu (nič proti sociálnej práci, pokiaľ to človeka naozaj baví) a nakoniec sa zamestnať v úplne inom odbore, kde túto školu nepotrebujem, ale mám pred menom písmenká, je strata času. Ak si ale počas kvalitnej vysokej, nájdeš ešte aspoň jeden deň v týždni prax, určite o teba budú mať firmy po ukončení štúdia veľký záujem.
- Samostatnosť, študentský život a noví ľudia – Tieto tri veci sú asi najlákavejšie na štúdiu vysokej školy, tak prečo ich nevyužiť na plno? Pamätaj, že je to možné len raz. Odísť od rodičov, zistiť ako dokážeš prežiť sám (na vifonkách, v niektorých prípadoch) a vytvoriť si úžasné nové kamarátstva na celý život. Ver, že na tieto časy sa nezabúda a spomínať na ne budeš mnoho rokov po skončení vysokej školy.
- Šanca študovať v zahraničí– Keď už nič, tak aspoň máš šancu vycestovať niekam za hranice a vyskúšať si štúdium tam. Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia – kam len chceš, plus ti škola na štúdium za hranicami prispeje. Takto získaš skúsenosti, o ktorých sa ti ani nesnívalo. Dokonca môžeš vyskúšať prax vo svojom odbore v zahraničnej firme.